Все повече общини в Европа следват тенденцията да направят градовете си по-екосъобразни чрез озеленяване на автобусните спирки. Зеленият покрив от сукуленти върху спирката носи
Освен охлаждащия си ефект, зелените покриви на автобусните спирки задържат вода. Седумната растителност и субстратът на автобусните спирки съхраняват дъждовна вода и така намаляват оттичането й. Поради изменението на климата и увеличаването на твърдите повърхности като асфалт и бетон в градовете ни, отводнителните системи все по-трудно се справят с притока на дъждовна вода – често случващо се и в София. Озеленяването на навесите на автобусните спирки, например, намалява пиковия поток на водата в подземните тръбопроводи.
Местната управа на Утрехт, град в Нидерландия, през 2019 година преобразява 316 автобусни спирки, като ги оборудва със зелени покриви от седуми и други растения, които служат като оазис за пчелите. Зеленината има и редица други положителни ефекти върху околната среда.
Растенията спомагат за улавянето на праха и замърсителите от въздуха, както и регулират температурата около спирката. Да не говорим, че добавянето на растения в градските пространства има много други ползи, включително: намаляване на шумовото замърсяване, намаляване на стреса, увеличаване на биоразнообразието, разкрасяване на града, абсорбиране на въглероден диоксид и подобряване на качеството на въздуха.
Автобусните спирки със зелени покриви повишават разбирането за важността на природата за хората, които живеят, работят и посещават тези градове. Ежедневното преминаване покрай зелена автобусна спирка кара хората да се обърнат – и да се замислят. По този начин местните власти популяризират активната си роля в подобряването на жизнената среда на своите граждани. Повишава се осведомеността за екологичните ползи от зелените покриви. Често в европейските общини се предоставят безвъзмездни средства за озеленяването на градовете и съвсем конкретно – за подпомагането на гражданите си в създаването на зелени покриви.
Нарастващата урбанизация е основна причина за ефекта на градския топлинен остров (UHI). Комбинацията от височината на сградите и тесните улици води до повишено отразяване на повърхността и по-силно поглъщане на топлинната радиация. Триенето на молекулите на въздуха в тези стеснени улички също така намалява скоростта на вятъра в градовете, което от своя страна намалява потенциала за охлаждане. Тъй като дъждовната вода често се оттича бързо и изчезва до голяма степен под земята, остава сравнително малко вода за изпаряване. Освен това намаляването на зелените площи в градовете означава намаляване на изпарението – един от най-важните фактори за охлаждане на земната повърхност. Намаленото изпарение оказва неблагоприятно въздействие върху градския климат, тъй като е трудно да се освободим от водата, когато е необходимо. Топлината се задържа по-дълго през нощта и качеството на въздуха се влошава. Всичко това се отразява на здравето ни. И не на последно място – има отрицателно икономическо въздействие.
Екипът на Инова активно участва в проект за дизайн и конструкция на една от първите зелени спирки в България с потенциал да се наложи като стандарт в изграждането на озеленени автобусни спирки в София и в други български градове.